Zarządzanie ryzykiem w 2025 roku. Co zrobić, by było efektywne?

Mnożące się ryzyka, rosnące opóźnienia w płatnościach, braki kadrowe, brak odpowiednich rozwiązań cyfrowych... Zarządzanie należnościami handlowymi staje się coraz większym wyzwaniem dla dyrektorów finansowych i kierowników ds. kredytów, którzy aktywnie poszukują skutecznych narzędzi do przewidywania i skuteczniejszego zarządzania ryzykiem.

Wpółczesny świat zmaga się z wieloma kryzysami, dlatego firmy muszą radzić sobie w coraz bardziej złożonym środowisku, w którym rośnie również ryzyko handlowe. Rola dyrektora finansowego, zarządzającego ryzykiem staje się coraz bardziej wymagająca i pełna wyzwań. Mimo dostępnych narzędzi i wciąż udoskonalanych procesów zapobiegania ryzykom, które są już zdefiniowane, pojawiają się wciąż nowe zagrożenia dla bezpieczeństwa finansowego firm. Konieczność zarządzania wieloma niejednokrotnie niezintegrowanymi ze sobą narzędziami, brak dostępu do wiarygdnych i aktualnych informacji biznesowych, przedstawianych w wygodnej formie. Wszystko to stanowi duże wyzwanie dla osób odpowiadających za zarządzanie ryzykiem w firmach.

Przedstawiamy kilka kluczowych zasad, których należy przestrzegać, aby skuteczniej zarządzać ryzykiem handlowym, a o których niekiedy w natłoku codziennych obowiązków zawodowych zdarza się zapomnieć.

Bierz pod uwagę ryzyko geopolityczne, zawierając umowy z kontrahentami zza granicy.

Ryzyko (geo)polityczne gwałtownie wzrosło od 2020 r., a jego skala jest obecnie bezprecedensowo wysoka. W związku z tym, że ponad 70 krajów stoi w obliczu wyborów, co oznacza, że połowa światowej populacji głosuje, rok 2024 był kluczowy zarówno dla stabilności geopolitycznej, jak i globalnego handlu! Znajduje to odzwierciedlenie w rekordowych poziomach osiągniętych przez indeks ryzyka politycznego i społecznego Coface.

Konflikty zbrojne, napięcia dyplomatyczne, kryzysy polityczne i społeczne, niestabilność walutowa, sankcje gospodarcze i niepewność regulacyjna mogą nagle zakłócić łańcuchy dostaw lub ograniczyć przepływy finansowe. Aby skutecznie chronić się przed takimi zdarzeniami zewnętrznymi, należy skutecznie ukierunkować ich potencjalny wpływ na wcześniejszym etapie działalności. Zamrożenie aktywów, konfiskata mienia, ograniczenia handlowe, a nawet wywłaszczenie: mogą one prowadzić do bezpośrednich strat dla firmy z siedzibą za granicą. Zagwarantowanie płatności wystawionych faktur poprzez ubezpieczenie należności staje się koniecznością dla każdej firmy eksportującej. Nawet jeśli ryzyko Twoich odbiorców nie osiąga wysokiego poziomu, ryzyko polityczne w innych krajach może mieć pośredni wpływ na Twoje transakcje, a w rezultacie doprowadzić do niewywiązania się z płatności wobec Twojej firmy.

Uwzględniaj ryzyko wystąpienia klęsk żywiołowych, szacując ryzyko swoich transakcji.

Śledzenie poziomu ryzyka środowiskowego jest obecnie koniecznością w ramach strategii zarządzania ryzykiem. Na przykładzie cyklonu Chido, który spustoszył francuską wyspę Majottę na wschodnim wybżeżu Afryki i spektakularnych powodzi w Hiszpanii oczekuje się, że klęski żywiołowe będą kosztować nasze gospodarki prawie 294 mld euro w 2024 r., co stanowi wzrost o 6% w porównaniu z 2023 r. (1). Ponieważ zmiany klimatu stają się coraz bardziej widoczne, zjawisko to będzie się nasilać w nadchodzących latach.

Dużym problemem jest to, że obecnie nie istnieje żadne narzędzie ostrzegające przed klęską żywiołową, która może dotknąć partnera handlowego z innego regionu geograficznego. Chociaż Coface nie jest w stanie przewidzieć katastrofy, dzięki naszej globalnej sieci, stałemu monitorowaniu i jakości danych możemy pomóc w ocenie podatności kraju, z którego pochodzi Twój partner biznesowy na zjawiska klimatyczne. Możemy również dostarczyć informacji potrzebnych do podjęcia odpowiednich działań w razie potrzeby.

Stosuj rozwiązania chroniące firmę przed opóźnieniami lub brakiem płatności.

Wraz ze wzrostem opóźnień w płatnościach i liczby niewypłacalnych przedsiębiorstw, które nadal przekraczają poziomy sprzed pandemii COVID-19, zachowania płatnicze w głównych gospodarkach świata stale się pogarszają! I to niezależnie od ich wielkości czy sektora działalności. Ubezpieczenie należności, informacje biznesowe lub usługi windykacyjne: pozwalają radzić sobie z nieuregulowanymi płatnościami, skutecznie odzyskiwać należności i chronić przepływy pieniężne przed efektem domina w perspektywie średnio- i długoterminowej.

Dbaj, aby narzędzia do zarządzania należnościami było proste i dostępne dla Twoich pracowników.

Często zdarza się, że z uwagi na wiele narzędzi do analityki i kompletowania danych  oraz ograniczoną liczbę pracowników potrafiących z nich korzystać, w przypadku niedoborów kadrowych zarządzanie ryzykiem staje się utrudnione. Ewentualny brak ekspertów z praktyczną umiejętnością obsługi systemów powoduje zakłócenia wydajności i mocno wpływa na jakość operacyjną działów zarządzających ryzykiem a także ciągłości procesów decyzyjnych i finansowych. Wybieraj intuicyjne i wygodne w użytkowaniu narzędzia, które możesz zintegrować ze swoimi systemami. Dzięki temu Twój zespół ds. zarządzania ryzykiem, działy handlowe i każdy w Twojej organizacji podejmujący współpracę z innymi podmiotami będzie w łatwy sposób mógł z nich korzystać i szybko się ich nauczyć. To oszczędność czasu i ograniczenie ryzyka wynikającego ze stosowania zbyt wielu systemów i baz danych.

Szukaj wygodnych rozwiązań, integruj systemy

Coraz więcej obszarów niosących ryzyko i mnóstwo trudnych do przewidzenia wskaźników wymaga bardzo szerokiej analizy. Ta mnogość zagrożeń, źródeł danych, narzędzi i systemów do zarządzania ryzykiem, może utrudniać i obniżać efektywność pracy. Warto wybierać takie rozwiązania, które pozwalają na ich integrację z systemami w Twojej firmie, aby ograniczyć liczbę narzędzi i w łatwy sposób pozyskiwać dane.

Rozwiązania Coface API umożliwiają działom zarządzającym ryzykiem wdrażanie usług Coface, aby ułatwiać i usprawniać ich pracę. Dzięki naszym interfejsom API możesz:

  • Pobierać i łączyć dane z bazy Coface ze swoimi systemami, aby uzyskać kompletny obraz swojego ryzyka kredytowego
  • tworzyć własne 
  • zautomatyzować procesy (np. otrzymywać i przetwarzać powiadomienia Coface, planować zamówienia, obsługiwać swój portfel w jednym miejscu).

Możliwości optymalizacji Twoich działań są bardzo duże. Sprawdź je!

Zarządzaj ryzykiem finansowym z Coface korzystając z ubezpieczenia należności,faktoringu, informacji biznesowej lub windykacji należności.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej odezwij się do nas.