Globalne ożywienie gospodarcze jest zróżnicowane: podczas gdy Stany Zjednoczone zmierzają w kierunku miękkiego lądowania, strefa euro i Chiny nadal borykają się z niepewnością. Na tej podstawie Coface skorygował swoje ratingi dla 5 krajów i 17 sektorów, odzwierciedlając scenariusz ustabilizowanego globalnego wzrostu w 2025 r., choć poniżej jego potencjału. Pobierz Barometr Coface na i bądź na bieżąco!
Globalne ożywienie gospodarcze nie jest jednolite. Podczas gdy gospodarka Stanów Zjednoczonych wydaje się być przygotowana na miękkie lądowanie, strefa euro nadal boryka się z wieloma niepewnościami, szczególnie w sektorze przemysłowym. Chiny zaś walczą o utrzymanie wzrostu gospodarczego. Nasz indeks ryzyka politycznego i społecznego pozostaje na wysokim poziomie pomimo spadku inflacji - co jest oznaką coraz bardziej złożonego i niepewnego otoczenia.
W tym kontekście Coface zmodyfikował swoje ratingi dla 5 krajów (4 reklasyfikacje i 1 obniżka) i 17 sektorów (12 reklasyfikacji i 5 obniżek), ilustrując nasz scenariusz stabilizacji światowego wzrostu w 2025 r., co prawda na poziomie poniżej potencjału, ale bez większych wstrząsów.
Amerykańska gospodarka na fali, strefa euro nie rusza z miejsca
Po obiecującym początku 2024 r. strefa euro ponownie odnotowała spadek w sektorze przemysłowym. Jego perspektywy nie są zbyt dynamiczne, o czym świadczy spadek indeksu zaufania menedżerów zakupów. Niemcy, wiodący ośrodek przemysłowy w Europie, pozostają szczególnie dotknięte, a produkcja przemysłowa jest o 12% niższa niż przed pandemią COVID-19. Sektor usług, który był liderem ożywienia, również zwalnia, a konsumpcja gospodarstw domowych jest nadal hamowana przez utrzymujące się wysokie oszczędności i niski poziom zaufania w kontekście niepewności politycznej.
Scenariusz miękkiego lądowania wydaje się potwierdzać w Stanach Zjednoczonych. Gospodarka amerykańska nadal wykazuje się odpornością, o czym świadczy odbicie obserwowane w drugim kwartale (+3% w ujęciu rocznym), z silnym popytem krajowym, mimo że rynek pracy stopniowo zwalnia.
Dezinflacja w Stanach Zjednoczonych, słabnące nastroje korporacyjne w strefie euro
Trzeci kwartał 2024 r. przyniósł dobre wieści - przyniósł dezinflację, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie, ponownie dzięki spadającym cenom surowców - w szczególności produktów ropopochodnych. Jednak w strefie euro firmy nadal cierpią z powodu gwałtownego wzrostu jednostkowych kosztów pracy (+4,2% rok do roku), co zmniejsza ich marże.
Po osiągnięciu szczytowego poziomu w pierwszej połowie 2023 r. we wszystkich krajach strefy euro, stopa marży spadła o prawie 2 punkty procentowe w Niemczech i Holandii oraz o dwa razy tyle w Hiszpanii i we Włoszech, pozostawiając przedsiębiorstwa w trudnej sytuacji, o czym świadczy wzrost liczby niewypłacalności w ostatnich miesiącach.
Czas na powszechne luzowanie polityki pieniężnej... i oszczędności?
Pierwsze obniżki stóp procentowych przez Fed i EBC w 2024 r. oznaczają początek oczekiwanego luzowania polityki pieniężnej. Co więcej, podczas gdy polityka pieniężna będzie w przyszłym roku bardziej akomodacyjna (lub mniej restrykcyjna), bardziej restrykcyjna polityka fiskalna będzie miała niekorzystny wpływ na wzrost w zdecydowanej większości krajów, zwłaszcza w strefie euro. W lipcu 2024 r. Komisja Europejska wszczęła procedurę nadmiernego deficytu wobec siedmiu krajów, w tym Francji.
Wybory w USA: 2024, decydujące głosowanie
Ponieważ Kamala Harris i Donald Trump są głównymi kandydatami w wyborach prezydenckich w USA, wybór jednego z nich będzie miał reperkusje daleko poza Stanami Zjednoczonymi. Na froncie krajowym K. Harris opowiada się za regulacją cen i obniżeniem kosztów mieszkaniowych, podczas gdy D. Trump proponuje masową obniżkę podatków i zwiększenie produkcji energii (węglowodorów). Na arenie międzynarodowej K. Harris jest postrzegana jako gwarancja ciągłości w obliczu bardziej nieprzewidywalnego D. Trumpa, który jest bardziej nieprzewidywalny i pod pewnymi względami bardziej radykalny niż podczas swojej pierwszej kadencji w Białym Domu (2017-2021).
Niezależnie od wyniku, wybory te będą miały znaczący wpływ na globalną gospodarkę w nadchodzących latach.
Chiny walczą o ożywienie, podczas gdy inne gospodarki wschodzące nadrabiają zaległości
Pomimo przeznaczonych na wsparcie gospodarki środków chińska gospodarka nadal zwalnia, obciążona kryzysem na rynku nieruchomości i ograniczonym popytem krajowym.
Wkład gospodarek wschodzących w globalny wzrost pozostanie jednak niezmieniony w 2025 r., głównie dzięki przyspieszeniu w krajach Zatoki Perskiej i Ameryce Południowej. Dzieje się tak pomimo faktu, że prognozujemy mniej dynamiczny wzrost w Brazylii po dwóch latach wzrostu o około 3%. Poza czynnikami krajowymi, wiele krajów w regionie jest wielkimi zwycięzcami w trwającej reorganizacji światowego handlu, stając się strategicznymi przekaźnikami, które zdobywają udział w chińsko-amerykańskich łańcuchach dostaw (patrz nasze badanie Już nie taka globalna wioska. Handel światowy w dobie fragmentacji geopolitycznej).
> Pobierz pełny Barometr Coface