W pierwszym kwartale 2025 roku ogłoszono niewypłacalność 1969 firm, co stanowi wzrost o 20,4% w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Największy wzrost liczby niewypłacalności odnotowano w sektorze produkcji przemysłowej, gdzie liczba przypadków wzrosła o 32% rok do roku. Szczególnie dotknięte były przedsiębiorstwa przetwarzające metale, produkujące artykuły spożywcze oraz wyroby z drewna.
Tempo, w jakim przybywa firm ogłaszających upadłość wciąż jest duże. W pierwszym kwartale 2025 odnotowaliśmy o 20% więcej niewypłacalności niż w analogicznym kwartale 2024 r.
Łączna liczba niewypłacalnych podmiotów od stycznia do marca tego roku stanowi 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych przed rokiem.
Największy wzrost liczby niewypłacalności objął sektor produkcji przemysłowej – wzrost o 32% rok do roku. W największym stopniu odczuły to przedsiębiorstwa przetwarzające metale, produkujące artykuły spożywcze oraz wyroby z drewna
Coface jednak przewiduje hamowanie tempa wzrostu liczby niewypłacalnych firm. Spodziewana poprawa koniunktury, oczekiwany cykl obniżek stóp procentowych oraz mniej dynamiczny wzrost wynagrodzeń, powinny w pewnym stopniu odciążyć przedsiębiorstwa, dając nadzieję na poprawę warunków, w jakich prowadzą firmy.
Patrząc w przyszłość, przedsiębiorstwa mogą spodziewać się poprawy swojej sytuacji ekonomicznej w 2025 roku. Ostatni kwartał pokazał znaczący spadek dynamiki wynagrodzeń, potencjalnie łagodząc wzrosty kosztów operacyjnych. Z kolei nagły „gołębi” zwrot w Radzie Polityki Pieniężnej, sugeruje wcześniejszą realizację obniżek stóp procentowych, która zredukuje koszty kapitału wśród przedsiębiorstw. Jednakże na centralnych prognozach ciąży duże ryzyko pogorszenia się globalnej koniunktury w przypadku wprowadzenia ceł przez USA w deklarowanej skali. Mimo to, Coface przewiduje spadek dynamiki niewypłacalności w Polsce w 2025 roku.
komentuje Mateusz Dadej, Główny Ekonomista Coface w Polsce i w Regionie Europy Centralnej
Pobierz raport i bądź na bieżąco!