W odpowiedzi na amerykańskie cła Chiny nakładają środki odwetowe, w tym na soję, zagrażając amerykańskim producentom, którzy już borykają się ze spadającymi cenami.
- Soja została objęta przez Chiny odwetowymi środkami handlowymi przeciwko Stanom Zjednoczonym.
- Chiny to największy importer soi, odpowiadający za 75% globalnego importu w 2024 roku.
- Spodziewamy się, że w 2025 roku średnie ceny soi spadną do 410 USD za tonę, co oznacza spadek o 15% r/r.
Amerykańscy producenci soi mogą stać się ofiarami napięć handlowych między USA a Chinami, mimo że większość z nich funkcjonuje w środkowo-zachodnich stanach, które w ostatnich wyborach prezydenckich głosowały na D. Trumpa.
Simon Lacoume, analityk sektorów, Coface
Niepokoje amerykańskich producentów soi
W odpowiedzi na bariery taryfowe nałożone przez administrację Trumpa, 10 marca 2025 r. Pekin ogłosił cła odwetowe w wysokości 15% na szereg amerykańskich produktów, w tym soję. Środki te są powodem do niepokoju dla amerykańskich producentów soi. Chiny i Stany Zjednoczone stały się wysoce współzależne od początku XXI wieku.
Gwałtowny wzrost chińskiej produkcji zwierzęcej i konsumpcji mięsa - o 45% na mieszkańca, w ciągu ostatnich dwóch dekad - był powodem gwałtownego wzrostu importu soi. Wzrósł on z 28 milionów ton do 109 milionów ton.
Napięcia handlowe: 75% spadek importu soi z USA do Chin w 2018 r.
W 2017 r. Chiny były największym na świecie importerem amerykańskiej soi, a Stany Zjednoczone były drugim co do wielkości dostawcą do Chin. Jednak w 2018 r. chińskie cła na import z USA, będące bezpośrednią odpowiedzią na napięcia handlowe1, zmniejszyły eksport amerykańskiej soi do Chin o 75%, spadając z 12 mld USD w 2017 r. do zaledwie 3 mld USD w następnym roku.
Podczas gdy cła były znaczącym ciosem, wybuch afrykańskiego pomoru świń, który zdewastował chińskie fermy trzody chlewnej, miał również kluczowy wpływ na zmniejszenie popytu na soję.
Amerykańska soja mniej konkurencyjna na rynku chińskim
Ponieważ Chiny odbudowały już swoje hodowle świń, ich popyt na soję powinien pozostać stabilny w perspektywie średnioterminowej. Podwyżki ceł w Pekinie prawdopodobnie zmienią jednak strukturę importu soi w tym kraju, ponieważ sprawią, że amerykańska soja będzie mniej konkurencyjna.
Brazylijscy eksporterzy mogliby odnotować znaczne zyski, ponieważ import soi z Chin wzrósł o 48% od 2017 r., ze szkodą dla USA (-31% w tym samym okresie). Wywierałoby to presję na spadek cen soi w USA w porównaniu do 2024 r. - obecnie wynoszą one nieco poniżej 400 USD za tonę, co oznacza spadek o 15% rok do roku. Prawdopodobnie zostanie to spotęgowane przez trudniejszy dostęp do alternatywnych rynków eksportowych. Na przykład UE - odpowiadająca za 10%2 eksportu soi z USA w 2024 r. - ogłosiła, że podejmie działania odwetowe wobec 25-procentowych ceł prezydenta Trumpa, w tym ceł na soję, które powinny wejść w życie w połowie kwietnia.
W rezultacie amerykańscy producenci soi prawdopodobnie odczują skutki najnowszych ceł Trumpa, mimo że wielu z nich ma siedzibę w środkowo-zachodnich stanach, które zdecydowanie poparły go w ostatnich wyborach prezydenckich.
1 W odpowiedzi na 25% cła na amerykański import z Chin wprowadzone przez Trumpa 6 lipca 2018 r.
2 Niemcy (3,5%), Włochy (2,5%), Hiszpania (1,5%), Holandia (1%) i Portugalia (1%).