Dlaczego brazylijska gospodarka wciąż się nie rozwija?

„Brazylijski paradoks” pokazuje, że kraj ten wciąż walczy o to, by wystartować i zrealizować swój potencjał gospodarczy. W ciągu ostatnich dziesięciu lat, jego wzrost pozostawał słaby, a udział towarów przemysłowych w eksporcie zmniejszył się.

Jednym z głównych wyzwań dla Brazylii, w celu pobudzenia jej wzrostu gospodarczego, jest zdolność do przeprowadzenia ambitnych reform strukturalnych pomimo bardzo rozdrobnionego krajobrazu politycznego.

Patricia KRAUSE, Coface economist: One of the main challenges for Brazil, in order to stimulate its economic growth, lies in its ability to carry out ambitious structural reforms despite a highly fragmented political landscape’

mówi Patricia Krause, ekonomista Coface

Wysoki potencjał, słaby wzrost: paradoks brazylijskiej gospodarki

Brazylijski paradoks to gospodarka o ogromnym potencjale, zwłaszcza dzięki obfitym zasobom naturalnym (rolnictwo, energia, minerały), która jednak konsekwentnie nie spełnia oczekiwań. 

Zmiany PKB na osobę

(base 100 in 2013, constant prices)

Evolution of GDP per person (base 100 in 2013, constant prices)
<div class="eztext-field">2025 Brazil</div>

Dane do wykresu

W 2001 r. prognozy były jednak entuzjastyczne: pojawienie się koncepcji BRIC - Brazylii, Rosji, Indii i Chin - zapowiadało nową równowagę geopolityczną i gospodarczą na świecie. Jednak symptomatyczna wartość 1% średniego rocznego wzrostu w latach 2013-2024 odzwierciedla słabe wyniki Brazylii w ramach BRIC. Od tego czasu kraj ten wydaje się cierpieć na swego rodzaju „chorobę brazylijską”: obfitości zasobów naturalnych i eksportowi surowców towarzyszy wczesna deindustrializacja i mierne wyniki w kluczowych sektorach, takich jak edukacja. Porównanie z pięcioma innymi krajami o podobnym PKB na mieszkańca dziesięć lat temu, potwierdza słabe wyniki Brazylii.

 

Ograniczające ramy podatkowe, spadek inwestycji i nieudane reformy

Jak można wytłumaczyć słaby wzrost Brazylii? Zjawisko to można wyjaśnić kilkoma czynnikami. Po pierwsze, gospodarka, z zaporowymi stopami procentowymi na inwestycje i znaczną presją podatkową na firmy. Następnie jest czynnik geopolityczny, biorąc pod uwagę brak dynamiki w Ameryce Południowej i niewielką liczbę umów handlowych podpisanych przez Mercosur. Wreszcie, przeszkodą jest brazylijska polityka wewnętrzna: fragmentacja, tj. duża liczba partii politycznych, powstrzymuje niezbędne reformy strukturalne.
 

Ramy fiskalne Brazylii również ograniczyły zdolność rządu do inwestowania. W 2023 r. inwestycje publiczne stanowiły zaledwie 2,6% PKB, w porównaniu z 4,2% w 2013 r. W tym samym okresie spadły również inwestycje prywatne, z 17% do 14% PKB.

Geopolityczna podatność na zagrożenia

Kraj pozostaje szczególnie narażony na napięcia geopolityczne, zwłaszcza na niedawne cła nałożone przez administrację USA. Od 12 marca 2025 r. brazylijski eksport stali (z czego 60% jest przeznaczone do Stanów Zjednoczonych) i aluminium (15%) podlega cłom w wysokości 25%. Poziom ten kontrastuje ze stawką 2,2% stosowaną wcześniej przez administrację USA w odniesieniu do średniego brazylijskiego eksportu. Sytuacja ta jest źródłem niepokoju, ponieważ Stany Zjednoczone są nadal głównym rynkiem zbytu dla brazylijskich produktów.

Reformy strukturalne i strategie handlowe: 2 dźwignie wzrostu gospodarczego

Pomimo wyzwań strukturalnych, brazylijska gospodarka wykazuje obiecujące perspektywy na kilku strategicznych obszarach. Dotyczy to w szczególności niedawnej reformy podatkowej, która ma za zadanie uprościć system fiskalny, łącząc pięć istniejących podatków w jeden podatek konsumpcyjny.
 

Co więcej, niedawne podpisanie umowy handlowej z Unią Europejską również otwiera przed Brazylią znaczące perspektywy eksportowe, szczególnie w sektorach takich jak przemysł rolny (w tym produkcja mięsa) i przemysł obuwniczy. Ratyfikacja umowy pozostaje jednak niepewna.
 

Wreszcie, Brazylia posiada niezwykłe atuty geograficzne i technologiczne, które mogą pozwolić jej stać się światowym liderem w dziedzinie energii odnawialnej, szczególnie w dziedzinie bioenergii i energii wiatrowej, oferując tym samym drogę do transformacji gospodarczej i środowiskowej.

Autorzy i eksperci