Barometr ryzyk krajowych i sektorowych: czy czekają nas turbulencje?

W I kwartale 2024 r. globalna gospodarka nieznacznie się poprawiła w porównaniu z poprzednimi latami naznaczonymi pandemią, wojną rozpoczęta przez Rosję przeciw Ukrainie i kryzysem bankowym w USA. Jednak aktywność w USA spowalnia, a kraje rozwijające się napędzają wzrost. Utrzymują się globalne zagrożenia gospodarcze, społeczne i polityczne, w tym rozwiązanie francuskiego Zgromadzenia Narodowego. W związku z tym Coface dostosowuje oceny dla 5 krajów i 26 sektorów.

Światowa gospodarka nad kreską

 

Nasza prognoza globalnego wzrostu na 2024 r. została podniesiona do 2,5%, a w 2025 r. spodziewamy się stabilizacji na poziomie 2,7%. Umiarkowany wzrost w USA i Chinach powinien zostać zrównoważony przez przyspieszenie w kilku krajach rozwijających się.

 

Pomimo spowolnienia w amerykańskiej gospodarce, dane z rynku pracy wydają się powracać do poziomów sprzed pandemii, wskazując na lepszą równowagę między podażą pracy a popytem na nią.

 

W Chinach odbicie gospodarcze pozostaje nierównomierne. W pierwszym kwartale 2024 r. PKB przekroczył oczekiwania dzięki inwestycjom w przemyśle wytwórczym, co nasiliło obawy o nadwyżkę mocy produkcyjnych. Biorąc pod uwagę słabość popytu krajowego, chińscy producenci będą musieli znaleźć rynki zbytu. Utrzymująca się presja deflacyjna może nadal hamować dochody przedsiębiorstw i gospodarstw domowych.   

Europa, ze wzrostem PKB na poziomie 0,3% w pierwszym kwartale 2024 r. i aktywnością, która ma wzrosnąć dzięki sektorowi usług, wydaje się wychodzić z recesji.

 

Żmudna dezinflacja

Spowolnienie dezinflacji w Stanach Zjednoczonych potwierdza, że ostatnia prosta w walce z inflacją jest najtrudniejsza. Przyczyną są utrzymujące się wysokie ceny usług i mieszkań. Potwierdza to inflacja PCE1, która na poziomie 2,7% utrzymuje się powyżej celu wynoszącego 2%.

W Europie inflacja wzrosła w maju do 2,6%, po spadku do 2,4% w kwietniu, dzięki spowolnieniu cen nieprzetworzonej żywności i towarów. Prawdopodobny wzrost płac powinien zwiększyć konsumpcję, spowolni to jednak dezinflację. Jeśli inflacja ma nadal spadać do około 2%, będzie to musiało odbyć się kosztem pogorszenia sytuacji na rynku pracy i marż operacyjnych przedsiębiorstw, z ryzykiem dalszego wzrostu liczby niewypłacalności.

 

Gospodarki rozwijające się gotowe do przyspieszenia

Rynki oczekują obecnie tylko 1 lub 2 obniżek stóp procentowych, co odzwierciedla ostrożne stanowisko Fed. Najnowsze prognozy amerykańskich decydentów monetarnych potwierdzają, że obniżki stóp będą musiały poczekać do końca lata, a nawet do końca roku. Z kolei Europejski Bank Centralny rozpoczął luzowanie polityki pieniężnej od pierwszej obniżki o 25 punktów bazowych (pb) na początku czerwca.

W obliczu stanowiska Fed, kraje rozwijające się będą musiały spowolnić lub opóźnić swój cykl obniżek stóp procentowych, aby uniknąć odbicia inflacji poprzez import. Brazylia, na przykład, obniżyła swoją główną stopę procentową o zaledwie 25 pb w maju, po 6 kolejnych cięciach o 50 pb. Odroczenie decyzji Fed będzie miało również wpływ na politykę pieniężną w Afryce i Azji. Banki centralne głównych gospodarek wschodzących nie rozpoczęły jeszcze luzowania polityki pieniężnej, ograniczając skalę odbicia gospodarczego w latach 2024 i 2025.

Pomimo tego opóźnienia, wiele regionów będzie cieszyć się pozytywną dynamiką. Niektóre kraje Azji Południowo-Wschodniej (Wietnam i Filipiny) osiągną stopy wzrostu przekraczające 6%. Indie, pomimo lekkiego spowolnienia, powinny odnotować wzrost na poziomie 6,1%. Afryka również ma osiągnąć lepsze wyniki i przekroczyć 4% wzrostu, przy przyspieszeniu we wszystkich głównych gospodarkach (Nigeria, Egipt, Algieria, Etiopia, Maroko i, w mniejszym stopniu, RPA).
 

 

Bariery celne w USA: w kierunku wojny handlowej 2.0?

Ogłoszenie 14 maja gwałtownego wzrostu ceł na import chińskich towarów potwierdza determinację Stanów Zjednoczonych do przeciwdziałania Chinom w ich strategicznych sektorach. W ubiegłym tygodniu Unia Europejska przyjęła podobne środki, nakładając dodatkowe cła w wysokości do 38% na chińskie pojazdy elektryczne. Kraje takie jak Indie i Brazylia podjęły już podobne kroki, zwiększając ryzyko globalnych napięć handlowych. W tym kontekście Meksyk i Wietnam mogą stać się głównymi beneficjentami tej reorganizacji, dzięki przeładunkowi chińskich produktów. Chociaż wydaje się, że powiązania handlowe między USA i Chinami osłabły, na tym etapie przedwczesne byłoby stwierdzenie, że obie potęgi oddzieliły się od siebie.

Oprócz decyzji obecnej administracji, obietnice kandydata Trumpa z kampanii wyborczej dotyczące wprowadzenia globalnych ceł w wysokości 10% podsycają obawy związane z polityką handlową USA, jednocześnie zwiększając obawy przed fragmentacją światowego handlu.

W coraz bardziej niepewnym kontekście geopolitycznym eskalacja barier celnych oznaczałaby wyższe koszty dla przedsiębiorstw, przyczyniając się do ryzyka większej inflacji w przyszłości.

Pobierz pełny Barometr, aby dokładniej zapoznać się z naszymi prognozami.

1- Indeks PCE (Personal Consumption Expenditures) jest preferowanym przez amerykańską Rezerwę Federalną barometrem inflacji. PCE uwzględnia dane cenowe dostarczane przez firmy, a nie konsumentów.