Towary rolne pod presją

Podczas gdy globalne perspektywy gospodarcze pozostają niepewne i ściśle powiązane z trendami inflacyjnymi i decyzjami banków centralnych w zakresie polityki pieniężnej, nasze obawy dotyczące surowców rolnych zostały wzmocnione w II kwartale 2023 r.

Ceny żywności pozostają wysokie

 

Wysokie koszty produkcji, napięcia handlowe i zwiększone ryzyko pogodowe będą nadal ciążyć na globalnej produkcji rolnej w nadchodzących miesiącach.

Chociaż ceny żywności spadły od połowy 2022 r., pozostają one wysokie w ujęciu historycznym (wykres 1). Kilka krajów, na czele z Indiami, ogłosiło, że w drugiej połowie roku utrzyma ograniczenia w eksporcie żywności wprowadzone w odpowiedzi na wysokie ceny prawie rok temu. Środki te będą nadal ograniczać handel międzynarodowy w czasie, gdy zapasy zbóż są bardzo skoncentrowane. Na przykład Chiny posiadają obecnieds over 50% of the world's wheat stocks (Chart 2).

Surowce rolne pozostają w centrum geopolitycznej gry

Dostawy zboża są kluczową częścią strategii przymusu Władimira Putina, a dźwignia ta, sformalizowana poprzez utworzenie korytarza morskiego na Morzu Czarnym, powinna trwać tak długo, jak konflikt. Porozumienie, które jest bardzo kruche, ponieważ jest przedłużane co dwa miesiące, potwierdza presję na globalne łańcuchy dostaw zbóż w perspektywie średnioterminowej.

Wreszcie, rosnąca częstotliwość anomalii klimatycznych i meteorologicznych tylko zwiększy zmienność cen towarów rolnych. Na półkuli północnej obecne wczesne okresy intensywnych upałów i znaczny deficyt wody będą miały wpływ na plony zbóż (pszenicy, kukurydzy) do końca roku. Co więcej, niemal pewne wystąpienie (>90%) epizodu El Niño od III kwartału 2023 r. zwiększy istniejące napięcia. Utożsamiany z cieplejszą i bardziej suchą niż zwykle pogodą na Indo-Pacyfiku, zaostrzy on podstawowe skutki zmian klimatu. Konkretnie, od końca 2023 r. wpłynie to na produkcję kilku towarów rolnych (cukier, olej palmowy, zboża).

W tym kontekście ceny towarów rolnych już rosną, tak jak w przypadku cukru, pszenicy, kukurydzy i kakao. Cukier jest dobrym wskaźnikiem przyszłych trendów, ponieważ łączy w sobie wszystkie obecne ryzyka: podlega ograniczeniom eksportowym ze strony głównych producentów, podczas gdy ceny ropy Brent wspierają popyt na cukier do produkcji bioetanolu. Ponadto prognozy pogody zwiększają niepewność co do poziomów produkcji w 2023 r. dla największych światowych producentów (Brazylia, Indie i UE).