Łączna liczba niewypłacalności polskich przedsiębiorstw odnotowanych w trzech kwartałach 2024 roku (wg danych na dzień 1 października br.) wyniosła 4465. Oznacza to, że w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku upadłość ogłosiło 23% firm więcej (wzrost o 825 podmiotów).
Mimo, iż do końca roku kalendarzowego pozostał jeszcze kwartał, dane wskazują, że do końca września tego roku niewypłacalność ogłosiło niemal tyle firm, ile w ciągu całego roku 2023.
Największą dynamikę wzrostu liczby niewypłacalności obecnie odnotowujemy w przemyśle drzewnym, spożywczym oraz budownictwie i transporcie. Przyczyną trudnej sytuacji w tych branżach są wysokie ceny paliw i energii, wysokie koszty prowadzenia działalności, ograniczoną ilość zamówień przeznaczonych na eksport.
Wszystko wskazuje na to, że prognozy ekonomistów Coface się spełnią i liczba niewypłacalnych podmiotów w roku 2024 przekroczy 5 tysięcy. Choć drugi kwartał roku wskazywał na lekkie ożywienie w gospodarce, należy się spodziewać, że rok zakończy się z PKB na poziomie 3% i dopiero w roku 2025 gospodarka nieco wyraźniej przyspieszy.
W raporcie komentarzy udzielili:
1. Sytuacja ekonomiczna - Grzegorz Sielewicz, Główny Ekonomista Coface w Polsce i w Regionie Europy Centralnej
2. Sytuacja w branżach - Barbara Kamińska, Dyrektor Działu Oceny Ryzyka Coface w Polsce oraz Marcin Ogulewicz, Zastępca Dyrektora Działu Oceny Ryzyka Coface w Polsce
3. Bieżące uwarunkowania prawne mające wpływ na prezentowane statystyki - Artur Warych, Radca Prawny, Szef Departamentu Egzekucji i Restrukturyzacji w Kancelarii Stefaniuk & Wspólnicy, obsługującej Coface
Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią raportu.