Łączna liczba niewypłacalności polskich przedsiębiorstw w pierwszej połowie 2024 roku (wg danych na dzień 1 lipca br.) wyniosła 3 181. Oznacza to, że w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku upadłość ogłosiło 26% firm więcej (wzrost o 653 podmioty).
W dalszym ciągu proporcja upadłości do postępowań restrukturyzacyjnych dyktowana jest regulacjami prawnymi wprowadzonymi w ostatnich latach. Restrukturyzacje stanowią aż 94% całej liczby niewypłacalności.
Jak wskazują ekonomiści z firmy Coface, za rosnącą liczbę niewypłacalności polskich firm odpowiedzialna jest sytuacja makroekonomiczna. Duże znaczenie ma przede wszystkim kondycja gospodarki niemieckiej, ponieważ kraj ten jest głównym partnerem handlowym Polski. Obecnie niemiecki przemysł znajduje się w okresie przedłużonej dekoniunktury i mierzy się z wyzwaniami strukturalnymi. Drugim ważnym czynnikiem są zmiany prawne. Dzięki nim coraz więcej firm korzysta z możliwości przeprowadzenia postępowania restrukturyzacyjnego. W I połowie 2024 takie rozwiązania stanowiły 94% całkowitej liczby podjętych działań – było ich 3 002.
Problemy w transporcie i branży budowlanej
Podobnie jak w pierwszym kwartale 2024 roku wzrost liczby niewypłacalności zanotowały wszystkie branże prócz rolnictwa. Z największymi problemami nadal boryka się budownictwo (496 firm) oraz transport (458). Sektory te charakteryzuje także najwyższa dynamika wzrostu liczby niewypłacalnych przedsiębiorstw – odpowiednio o 50% rdr i o 60% rdr.
Niewypłacalności w według regionów i formy prawnej
Badanie Coface wykazało, że w minionym półroczu najwięcej firm ogłosiło niewypłacalność w województwie mazowieckim (600). Na drugim miejscu znalazł się Śląsk (424 przedsiębiorstw), na trzecim zaś Wielkopolska (311). Podobnie jak w I półroczu 2023 roku, najlepiej pod tym względem prezentuje się województwo opolskie (57 firm).
Tak jak w poprzednich kwartałach i latach, najwięcej upadłości zanotowano w grupie indywidualnych podmiotów – przedsiębiorców (2359). Wśród spółek z o.o. liczba niewypłacalności wzrosła z 447 po I półroczu 2023 roku do 661 w analogicznym okresie w 2024 roku. Upadło również 65 spółek komandytowych oraz 47 spółek akcyjnych.
W raporcie komentarzy udzielili:
1. Sytuacja ekonomiczna - Grzegorz Sielewicz, Główny Ekonomista Coface w Polsce i w Regionie Europy Centralnej
2. Sytuacja w branżach - Barbara Kamińska, Dyrektor Działu Oceny Ryzyka Coface w Polsce oraz Marcin Ogulewicz, Zastępca Dyrektora Działu Oceny Ryzyka Coface w Polsce
3. Bieżące uwarunkowania prawne mające wpływ na prezentowane statystyki - Artur Warych, Radca Prawny, Szef Departamentu Egzekucji i Restrukturyzacji w Kancelarii Stefaniuk & Wspólnicy, obsługującej Coface