Badanie płatności w Polsce 2024: krótsze opóźnienia w płatnościach dzięki poprawie sytuacji gospodarczej

Najnowsze badanie* zachowań płatniczych w Polsce ujawnia skrócenie średniego opóźnienia w płatnościach do 46,2 dnia, dzięki poprawie sytuacji gospodarczej, spowodowanej w dużej mierze zwiększeniem konsumpcji gospodarstw domowych. Chociaż niektóre sektory, takie jak transport i tekstylia, nadal borykają się z trudnościami, perspektywy na 2025 r. napawają optymizmem, a wzrost gospodarczy ma się dalej umacniać.

Dłuższe terminy płatności, szczególnie w branży transportowej

Krótkie terminy płatności nadal dominują w polskim biznesie, a 40% ankietowanych firm narzuca terminy płatności krótsze niż 30 dni. Mimo to średni termin płatności wydłużył się z 42,4 dni w 2023 r. do 46,2 dni w 2024 r.

Branża transportowa oferuje najdłuższe terminy płatności, średnio 62 dni (20 dni więcej niż w 2023 r.), w przeciwieństwie do sektora energetycznego, w którym obowiązują najkrótsze terminy, średnio zaledwie 28 dni.

Większość polskich firm oczekuje, że warunki płatności pozostaną niezmienione w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, niezależnie od wielkości ich klientów.

Opóźnienia w płatnościach, powszechna praktyka w polskim biznesie

Opóźnienia w płatnościach to powszechna praktyka w Polsce. 60,1% ankietowanych firm stwierdziło, że doświadczyło opóźnień w płatnościach od swoich kontrahentów w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, a liczba ta gwałtownie wzrosła w porównaniu z 49,3% firm, które stwierdziły, że doświadczyły opóźnień w płatnościach w poprzednim badaniu (2023)

Średnio opóźnienia w płatnościach skróciły się o 2,5 dnia w porównaniu do 2023 r., osiągając 46,2 dnia w 2024 roku. Tendencja ta utrzymuje się od 2021 r., kiedy to opóźnienia w płatnościach sięgały 48 dni.

Istnieją duże rozbieżności między sektorami. Transport boryka się z najdłuższymi opóźnieniami, średnio 61,6 dnia, co oznacza wzrost o prawie 18 dni w porównaniu z rokiem 2023. Inne sektory, takie jak tekstylia i odzież (58,2 dnia), również doświadczają opóźnień płatniczych, które w każdej branży znacznie wpływają na stabilność finansową firm, szczególnie tych działających na rynkach zagranicznych, jak na przykład przewoźnicy.

Zarządzanie niezapłaconymi należnościami pozostaje wyzwaniem dla polskich firm, które w większości starają się z nimi radzić na własną rękę.

Pomimo dużej konkurencji, prawie połowa firm spodziewa się poprawy w 2025 r.

Perspektywy gospodarcze Polski na 2025 r. są obiecujące, a wzrost PKB szacowany jest przez Coface na 3,5%. To ożywienie wspierane jest głównie przez konsumpcję gospodarstw domowych i inwestycje w środki trwałe.
 

Jednak prawie 45% firm uważa, że silna konkurencja ogranicza ich ekspansję, a wysokie koszty operacyjne, takie jak rosnące płace, nadal hamują mocno zyski. Podczas gdy spadająca inflacja może zmniejszyć presję płacową, rosnące płace minimalne i konkurencja będą nadal ograniczać wzrost marż.
 

Pomimo tych wyzwań, ożywienie gospodarcze powinno prowadzić do większej stabilności w terminach płatności i dalszego zmniejszania zaległości płatniczych, umożliwiając firmom rozwój.

Pobierz pełne badanie, aby wiedzieć więcej o trendach płatniczych, które mogą mieć wpływ na Twoją firmę.

* Badanie 336 polskich firm przeprowadzone w październiku 2024

Autorzy i eksperci

Przejdź do szczegółowej oceny ryzyka dla danego kraju

Poland

 

A4 A4