Azja: Ogólna poprawa zachowań płatniczych, z wyjątkiem branży tekstylnej i budowlanej

Pobierz dokument(y)

Badanie płatności korporacyjnych w Azji, przeprowadzone przez Coface w okresie od grudnia 2023 r. do marca 2024 r., przedstawia ewolucję zachowań płatniczych i praktyk zarządzania kredytami około 2400 firm w regionie Azji i Pacyfiku. Respondenci badania działają na dziewięciu rynkach (Australia, Chiny, Hongkong, Indie, Japonia, Malezja, Singapur, Tajwan i Tajlandia) w 13 różnych sektorach.

  • Warunki kredytowania stają się coraz trudniejsze, a terminy płatności skracają się do 64 dni z 66 w 2022 roku. Opóźnienia w płatnościach zaś skróciły się z 67 do 65 dni.
  • Opóźnienia te były natomiast częstsze - doświadczyło ich 60% firm w porównaniu z 57% w 2022 r.  Największe opóźnienia płatności dotknęły w największym stopniu sektora tekstylnego i budowlanego.
  • 56% firm spodziewa się poprawy perspektyw gospodarczych w 2024 r.
  •  

    Rok 2023 był rokiem normalizacji po pandemii, ale krajobraz gospodarczy nadal naznaczony był wieloma wyzwaniami w postaci podwyższonej inflacji i stóp procentowych oraz utrzymujących się zagrożeń geopolitycznych. Ankietowane firmy wyraziły te same obawy, a około połowa respondentów wskazała spowolnienie popytu i nadmierną presję konkurencyjną jako dwa główne zagrożenia dla działalności ich firm w 2024 roku. Coface prognozuje, że wzrost gospodarczy w regionie Azji i Pacyfiku utrzyma się na poziomie ponad 4% w 2024 r., a region ten będzie nadal najszybciej rozwijającym się regionem na świecie.

    mówi Bernard AW, Główny ekonomista Coface w regionie Azji i Pacyfiku

     

    Znaczny wzrost opóźnień w płatnościach, w branży tekstylnej i budowlanej

     

    Odsetek ankietowanych firm zgłaszających opóźnienia w płatnościach wzrósł z 57% w 2022 r. do 60% w 2023 r., przy czym tylko Chiny i Japonia przyczyniły się do tego wzrostu, głównie ze względu na bardziej rygorystyczne warunki płatności. Tymczasem na wszystkich pozostałych rynkach odnotowano zmniejszenie liczby zgłaszanych opóźnień w płatnościach, co sugeruje poprawę stabilności finansowej po pandemii.  Nadmierna konkurencja, spowolnienie popytu, spowolnienie przepływów pieniężnych i niewywiązywanie się klientów z płatności to główne wymieniane przyczyny opóźnień w płatniczych w regionie.

     

    W branży tekstylnej i budowlanej odnotowano znaczny wzrost opóźnień w płatnościach. Branża tekstylna musiała stawić czoła wyższym kosztom produkcji i rosnącemu popytowi, a branża budowlana ucierpiała z powodu spowolnienia w chińskim sektorze nieruchomości i wysokich stóp procentowych na większości rynków.

    Odsetek respondentów doświadczających bardzo długich opóźnień w płatnościach, przekraczających 2% ich rocznej sprzedaży wzrósł z 26% w 2022 r. do 29% w 2023 r. Próg 2% oznacza bardzo wysokie ryzyko braku płatności, biorąc pod uwagę, że 80% tych opóźnień nigdy nie zostało spłaconych, zgodnie z doświadczeniem Coface. Singapur, Tajlandia i Hongkong są liderami wzrostu odsetka bardzo długich opóźnień w płatnościach. Sektor tekstylny odznaczył się najwyższym udziałem respondentów zgłaszających bardzo długie opóźnienia, ze wzrostem z 14% w 2022 r. do 40% w 2023 r., podczas gdy sektor budowlany i metalurgiczny osiągają poziom 35%.

    Firmy są ogólnie optymistycznie nastawione do przyszłych zachowań płatniczych, przy czym 30% spodziewa się poprawy w tym zakresie, podczas gdy 18% przewiduje pogorszenie, głównie w przypadku firm tekstylnych i detalicznych.

     

    Prognozy gospodarcze: Rosnący optymizm pomimo zagrożeń dla popytu

     

    Region Azji i Pacyfiku odnotował poprawę warunków gospodarczych w 2023 r. dzięki ponownemu otwarciu granic Chin i porzuceniu przez nie polityki zerowej stopy procentowej, a także niższej inflacji i wolniejszemu tempu ograniczania polityki pieniężnej na całym świecie. W rezultacie prawie połowa naszych respondentów (49%) zasygnalizowała poprawę aktywności biznesowej w porównaniu z 2022 r., Podczas gdy tylko 20% stwierdziło pogorszenie.

    Patrząc w przyszłość, prognozujemy, że wzrost gospodarczy w regionie Azji i Pacyfiku utrzyma się na poziomie ponad 4% w 2024 roku. Jest to zgodne z przewidywaniami naszych respondentów, ponieważ 56% z nich spodziewa się poprawy swojej działalności gospodarczej w 2024 r., przy czym najbardziej optymistycznymi gospodarkami są Indie i Tajlandia. W podziale na sektory, handel detaliczny i tekstylia miały największy udział respondentów przewidujących pogorszenie działalności gospodarczej, podczas gdy najbardziej optymistycznie w tym obszarze mieli przedstawiciele branży drzewnej, motoryzacji, farmacji i przemysłu rolno-spożywczego.

    Firmy wskazały kilka zagrożeń, które mogą zaszkodzić ich działalności w 2024 roku. Prawie połowa respondentów wymieniła spowolnienie popytu i nadmierną presję konkurencyjną, a prawie jedna trzecia wskazała wyższe ceny nakładów i surowców oraz wyższe koszty pracy jako kluczowe ryzyko operacyjne.

     

    Download our full study for further information.

Autorzy i eksperci

Przejdź do szczegółowej oceny ryzyka dla danego kraju

China

 

B B